Prywatnie

Nazywam się Jan Dobrzyński, mam 61 lat. Urodziłem się w Knyszynie, w domu o bogatych tradycjach patriotycznych i chrześcijańskich. Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu. Od młodości związałem swoje losy z Białymstokiem. To w tym mieście mieszkam i tutaj założyłem rodzinę. Jestem szczęśliwym mężem, ojcem dwójki dorosłych dzieci i dziadkiem Henia. W wolnych chwilach bardzo lubię szachy, brydża i jazdę konną. Jestem miłośnikiem i hodowcą koni.

Zawodowo

Od młodości ciężko pracowałem na różnych szczeblach w białostockich przedsiębiorstwach. Swoje doświadczenie zdobywałem, m. in. w Białostockich Fabrykach Mebli oraz Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przez 5 lat pracowałem w Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych „Instal” w Białymstoku, m.in. jako kierownik eksportu. Przez 2 kadencje zasiadałem w radzie nadzorczej tego przedsiębiorstwa. Pełniłem też funkcję dyrektora oddziału Mazowieckiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego – tj. Zakładu Gazowniczego w Białymstoku. W latach 2011 do 2015 r. byłem prezesem Zarządu Spółki „Supon” w Białymstoku.

Polityka

Prawica i umiłowanie wolności były od zawsze w moim sercu

W latach 80-tych byłem aktywnym działaczem Solidarności. Od roku 1990 razem z Krzysztofem Putrą oraz Krzysztofem Jurgielem współtworzyłem Porozumienie Centrum. W latach 1993 – 1995 byłem członkiem Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku.

W latach 1998-2002 byłem członkiem Zarządu Miasta Białegostoku. Zasiadałem również w Radzie Miasta, gdzie pełniłem funkcję szefa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, a później dyrektora biura poselskiego oraz senatorskiego Krzysztofa Jurgiela.

W latach 2006 – 2007 jako wojewoda podlaski, zabiegałem o korzystne dla naszego regionu zapisy w dokumentach dotyczących rozwoju Polski wschodniej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zostałem wybrany na Senatora RP VII kadencji, otrzymując 148 917 głosów.

W roku 2014 również z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydowałem na urząd Prezydenta Miasta Białegostoku.

Rok 2015 był rokiem wyborów parlamentarnych, w których z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskałem mandat Senatora RP IX kadencji, otrzymując 92 252 głosy.